موزیلا | برند برتر آرایشی بهداشتی 2020 | وارد شوید | ثبت نام کنید

اگر از ترک پوست و شکم رنج میبرید حتما این مطلب را بخوانید

تاریخ: 5 فروردین 1400
بازدید: 278

پوست دارای فیبر هایی ( الاستین ) است که در مواقعی که حجم بدن افزایش می یابد کش امده و حجم زیاد شده را در خود جا می دهد. وقتی این فیبرها به عللی دچار عدم عملکرد درست شوند ( کمبود اسید های امینه ضروری در رژیم های شدید غذایی و کمبود بعضی املاح مثل مس )، پوست قابلیت کش امدن را نداشته و دچار پارگی می شود. بعضی از کرم ها، ترکیبات و ویتامین ها در جلوگیری از ان نقش داشته و تا حدودی باعث بهتر شدن ان می شوند. بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع، کنترل اضافه وزن و چاق شدن است؛ یعنی اگر به مرور زمان افزایش وزن پیدا کنید، این ترک ها ایجاد نمی شوند. راه های درمانی ان لیزر، میکرودرم ابرشن و مصرف کرم هایی چون تره تینوبین است.

جلوگیری از ترک شکم در دوران حاملگی

با استفاده از بعضی محصولات از جمله کرم ضد ترک الانسیل گلنیک تا حدی می توان شدت ان را در مواقع ایجاد کاهش داد و یا بعد از ایجاد در حاملگی ها و در رژیم های غذایی تا حدی علائم ایجاد شده را کمتر و خفیف تر نمود.

انچه باید در مورد ترک های پوستی بدانیم

 1. چه قسمت هایی از بدن بیشتر در معرض ترک های پوستی قرار می گیرند ؟ در هنگام بلوغ، ترک های پوستی روی ران ها، باسن، شکم و سینه ها ایجاد شده و در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند. ترک های پوستی ممکن است در اقایان نیز ایجاد شود.
 2. ایا ترک های پوستی به علت کشیدگی پوست ایجاد می شوند ؟ کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترک های پوستی است، ولی عامل اصلی به شمار نمی اید. عوامل درونی نیز در بروز ان ها موثرند.
 3. علل بروز ترک های پوستی چیست ؟ این ترک ها، ضایعاتی هستند که در زمان تغییرات هورمونی مانند بلوغ، حاملگی، کاهش وزن و برخی از بیماری ها ایجاد می شوند. تغییرات هورمونی سبب عدم تعادل در فیبروبلاست ها ( سلول های پایه ای پوست که تولید الاستین و کلاژن می کنند ) می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرها ی کلاژن و الاستین می شود.در نتیجه پوست نازک تر شده و ترک های موازی در ان ایجاد می شود. این ترک ها در ابتدا صورتی تا بنفش رنگ بوده و سپس به تدریج سفید می شود.
 4. ایا امکان بهبود ترک های پوستی وجود دارد ؟ ترک های پوستی به طور ناگهانی و بدون بروز هیچ گونه علامتی ظاهر می شوند. از این رو پیشگیری از ایجاد ان ها به ویژه در دوران بارداری بسیار مهم است. هرچه درمان سریع تر اغاز شود، نتایج حاصله مطلوب تر خواهد بود.
 5. در چه مواقعی احتمال ایجاد ترک های پوستی بیشتر است ؟ در هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی احتمال ایجاد این ترک ها بیشتر است.و سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش بسزایی دارد. بین 80 % تا 90 % بانوانی که در سنین بین 16 تا 20 سالگی باردار شده اند، دچار ترک های پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری ان ها پس از 35 سالگی است، بسیار کمتر است.
 6. در چه دورانی از بارداری امکان بروز ترک های پوستی بیشتر است ؟ این ترک ها، معمولا از ماه چهارم بارداری به بعد ایجاد می شوند، اما در ماه هفتم تا هشتم بارداری، پوست شکننده ترین حالت خود را دارد. ترک ها حتی ممکن است پس از زایمان نیز ایجاد گردند؛ بنابراین توصیه می شود که درمان را تا اوین دوره قاعدگی پس از زایمان نیز ادامه دهید.
 7. ایا احتمال بروز ترک های بارداری در هر بار زایمان وجود دارد ؟ حتی اگر اولین بارداری بدون ایجاد ترک های پوستی باشد، تضمینی در عدم بروز ترک های پوستی در بارداری های بعدی وجود ندارد.
 8. ایا ترک های پوستی ارثی است ؟ افراد از نظر بروز این ترک ها به گروه های بدون ترک های پوستی و یا خانواده های دارای ترک پوستی تقسیم نمی شوند. وراثت و رنگ پوست نقشی در ایجاد ترک های پوستی نداشته و هیچ کدام معیار ی صد در صد در تعیین نوع پوست از نظر بروز یا عدم بروز ترک های پوستی نیست.
 9. ایا ممکن است که ترک ها به طور 100 % بهبود یابند ؟ اولین موردی که باید در نظر گرفت این است که اگر ترک های پوستی درمان نشوند، امکان بهبود خود به خود ان ها وجود ندارد؛ یعنی این ترک ها هر گز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ ان ها به سمت سفید مرواریدی می رود، ولی طول و پهنای ان تغییر نمی کند. با درمان های ویژه پس از چند هفته می توان پهنا، عمق و رنگ ترک ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.
 10. چگونه می توان ترک ها را در دوران بلوغ درمان کرد ؟ ترک های پوستی در دوران بلوغ نیز به همان میزان ترک های دوران بارداری نیاز به توجه دارند و می بایست هرچه سریع تر درمان این ترک ها را اغاز نمود.
 11. ایا نور خورشید سبب وخیم شدن ظاهر ترک ها می شود ؟ از انجایی که در ناحیه ی ترک های پوستی رنگدانه های پوست تولید نمی شوند، این ترک ها حتی پس از برنزه شدن نیز به رنگ سفید باقی می مانند، اما در صورت درمان، سلول ها ی تولید کننده رنگدانه دوباره فعال شده و ترک ها پوستی به رنگ طبیعی خود باز می شوند.
 12. بعد از چه مدتی نتایج مثبت درمان مشاهده می شود ؟ استفاده ی صحیح و مرتب از محصولات درمانی، به مدت 6 ال 8 هفته در نواحی دارای ترک بسیار موثر است. اولین نتایج مثبت 21 تا 25 روز بعد پس از شروع درمان فشرده قابل رویت خواهد بود.

 

علل ترک های پوستی

استریا، خطوط تقریبا فرورفته پوستی است که بیشتر در نواحی تحت کشش به وجود می اید. این عارضه بسیار شایع بوده و در بسیاری از زنان در سنین جوانی و در دوران بارداری دیده می شود. با شروع بلوغ جنسی، در بدن تحت تاثیر افزایش هورمون های جنسی تغییراتی به وجود می اید. علاوه بر این تغییرات، تغییرات دیگری نیز به وقوع می پیوندد که از این گروه می توان به ایجاد خطوط پوستی اشاره نمود. با شروع بلوغ، جثه ی افراد به طور سریع رشد کرده و این رشد در دخترها بارز تر است. چون رشد سریع است، پوست توانایی وفق خود با این تغییر جثه را نداشته و در نتیجه به علت شکستگی در فیبر های الاستین که مسئول کشش پوست هستند، پوست در نواحی تحت کشش دچار خطوطی می شود و معمولا به رنگ سفید براق در می اید. این نشانه ها در 3 نفر از هر 5 نفر خانم حامله ایجاد گشته و در بین دختران نوجوان که دچار جهش رشدی می شوند، شایع است. در افراد چاق هم ممکن است این نشانه ها بوجود ایند، به ویژه اگر افزایش وزن سریع باشد. همچنین این نشانه ها در افراد  مبتلا به سندروم کوشینگ و در مصرف کنندگان کورتیکواسترویید های خوراکی یا موضعی نیز ایجاد می شوند. برای پیشگیری می توان از اماده کردن پوست برای افزایش وسعت ان، با پرب کردن و ماساژ  دادن مکرر سود جست، البته در مواردی می توان از ویتامین E و کرم های موضعی امونیوم لاکتات با درصد های متفاوت و ترتینوئن برای پیشگیری استفاده نمود که باید تحت نظر پزشک تجویز شود و نیاز به پیگیری و مراقبت پزشک مربوطه دارد.  در ابتدا این خطوط، برجسته و تحریک پذیر بوده و به مرور زمان، صاف شده و رنگ ان از قرمز به ارغوانی تغییر یافته و در نهایت سفید یا نقره ای می شوند. این خطوط بیشتر در نواحی شکم، پستان ( بعد از شیردهی )، باسن و ران پدید می ایند.

چه افرادی بیشتر مستعد  این عارضه هستند ؟

 • افراد با استعداد چاقی.
 • کسانی با رشد جسمی سریع بویژه در بلوغ.
 • اشخاص با بیماری غدد درون ریز مانند سندرم کوشینگ ( پرکاری غده فوق کلیوی ).
 • افرادی که به دلایلی از پماد یا کرم های کورتون به مدت طولانی مصرف می کنند.
 • خانم های باردار.

همان طور که گفته شد، تمام درمان هایی که برای برطرف کردن استریاها استفاده می شود ف تاثیر نسبی دارند. درمان های دیگری مانند لیزر و مزوتراپی هم در این مورد استفاده می شود، ولی همه ی ان درمان ها نسبی بوده و به طور کامل نمی توانند استریاها را برطرف کنند.

توصیه ها

عمل کردن به این توصیه ها قطعا و یقینا  شما را در مهار پدیده پارگی پوست و در پیشگیری از بروز این پدیده یاری خواهد کرد.

 • ماساژ دادن پوست بدن و ناحیه ی پاره شده ی پوست با کرم ها و روغن های گیاهی تا حدود زیادی به برطرف شدن این عوارض کمک خواهد کرد. برای مثال می توانید از انواع کرم های ضد ترک انتی استرچ مارک استفاده کنید که علاوه بر اب رسانی ترک های حاصل از باشدگی پوست ( بر اثر چاقی و لاغر و…) را کاهش داده و استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش داده و در نتیجه نرم و صاف می شود ( هر روز صبح و شب بر روی پوست خود ماساژ دهید ).
 • در برخی موارد کیسه کشیدن به بدن در حین دوشی که روزانه می گیرید، با زدودن لایه های مرده ی پوست به شادابی و بهتر شدن اوضاع پوست پاره شده کمک خواهد کرد.
 • ماساژ دادن پوست با روغن های ویتامین E نیز به بهبود وضعیت پارگی های پوستی کمک خواهد نمود. همچنین از این کرم ها و روغن ها پس از دوش گرفتن نیز می توانید استفاده کنید به این معنمی که نواحی عارضه دیدته را با این پماد ها و کرم ها ماساژ دهید.
 • در مواردی که عارضه حاد باشد، با مشورت پزشک خود می توانید از کرم های tretinoin استفاده نمایید. از این پماد برای درمان اکنه و پیری پوست استفاده می شود. تحقیقی که در سال 1996 انجام شده بود، نشان داد که استفادهع از پماد های 1\0 درصد tretinoin وضعیت پوست افراید را که از عارضه ی پارگی پوست رنج می برند به نحو مطلوبی بهبود داده است.
 • در طول روز، از غذاهایی که حاوی ویتامین های A، E و C هستند، استفاده مایید و توجه داشته باشید که این مواد غذایی سالم و تازه باشند. این ویتامین ها برای تولید شدن رشته های کلاژن در بدن الزامی بوده و از این رو در صورت لزوم می توانید از مکمل های غذایی حاوی این ویتامین ها هم استفاده کنید.
 • از غذاهایی که حاوی روی هستند نیز می توان،استفاده کرد و صد البته در این میان می توان استفاده از مکمل های حاوی روی را نیز توصیه نمود و می توان اشاره کرد که مهمترین این دسته از مکمل ها همان مکمل شناخته شده zma است. در این میان میتوان استفاده از اسید های چرب ضروری که امروزه به صورت مکمل های غذایی نیز تهیه شده و وارد بازار شده است را نیز توصیه نمود.
 • زدودن اب بدن و کم ابی شدید نیز به مرور زمان به این عوارض و به ازبین رفت سلامت پوست می انجامد و از این رو مصرف اب کافی در طول روز را نیز برای سلامت پوست می توان الزامی دانست.
 • در صورت لزوم از روش های نوین درمان که لیزر یکی از این نمونه هاست، برای درمان این عوارض هم میتوان بهره برد، ولی در اغلب موارد بدون استفاده از روش های درمانی و تنها با به کار بستند توصیه های مذکور می توان این عوارض را ازبین برد.
برچسب‌ها:

arash

دیدگاه‌ها

فروشگاه اینترنتی موزیلا بیوتی، مرکز خرید اینترنتی انواع لوازم آرایشی و بهداشتی است. محصولات این وب سایت در دسته های شامپو، روغن برنزه، ماسک مو، مرطوب کننده، لوسیون بدن، فیس واش و انواع ضد آفتاب قابل ارائه است. این وب سایت مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی محصولات آرایشی و بهداشت یبرند موزیلا در سراسر ایران است.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت مهر اندیشان دالاهو می باشد.
Copyright © 2020 MozilaBeauty