موزیلا | برند برتر آرایشی بهداشتی 2020 | وارد شوید | ثبت نام کنید

لایه برداری پوست چیست؟

تاریخ: 11 فروردین 1400
بازدید: 469

بعد از اینکه سلول های پوستی شکل می گیرند، به مرور روی سطح پوست؛ یعنی لایه ی اپیدرم امده، خشک شده و می میرند. وقتی سلول های مرده روی سطح پوست قرار می گیرند، باعث می شوند که پوست ضخیم، زبر و مرده به نظر برسد. با افزایش سن، قدرت پوست برای دفع سلول های مرده کاهش می یابد، در نتیجه بهتر است که با یک عامل خارجی این سلول های مرده را از روی پوست برداشته تا  بازهم احساس شادابی و تازگی را در پوست خود احساس کنید. لایه برداری سبب برداشته شدن سلول های مرده از روی سطح پوست و ایجاد شرایط مناسب برای رشد سلول های جدید می شود. معمولا لایه برداری پوست به 3 روش مکانیکی، شیمیایی  و با لیزر انجام می شود. شما می توانید با توجه به نوع  پوست خود، بهترین روش برای ازبین بردن لایه های مرده پوست انتخاب نمایید.

انواع لایه برداری

لایه برداری مکانیکی

در روش های مکانیکی از فیبرها و پارچه های ضخیم، پوست بادام یا زردالو، اسفنج، برس و بخش های خشک و فیبری گیاهان برای این منظور استفاده می شود. به عنوان مثال، کیسه کشیدن که در حمام های سنتی رایج بوده و هنوز هم توسط  بسیاری از پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها استفاده می شود، مثالی از لایه برداری مکانیکی است که اگر با سفیداب  همراه شود، میزان لایه برداری ان بیشتر شده و این عمل موثر تر خواهد بود، حتی استفاده از سنگ پا برای کاستن از خشونت کف پا مثالی دیگر از لایه برداری مکانیکی است.

لایه برداری فیزیکی یا میکرودرم ابریژن

در لایه بردار فیزیکی از دستگاهی به نام میکرودرم ابریژن استفاده می شود که لایه برداری ظریف و سطحی انجام می دهد. در این روش، پودر نرم کریستال اکسید الومینیوم در سطح پوست پخش شده و به وسیلهی دستگاه با مالش و مکش موجب پاکسازی سطح پوست می شود.به این وسیله، کک و مک، منافذ پوست، لکه های سطحی، چین و چروک های سطحی، اسکار های ناشی از افتاب،جوش جوانی، ابله مرغان و سالک و جراحی تا حدودی حذف می شود.این روش نیاز به تکرار دارد ( به طور معمول، 4 تا 5 بار به فاصله ی 1 هفته ) روش عمیق تر و موثر تر پیلینگ فیزیکی با لیزر انجام میگرد.

لایه برداری شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی مانند اسید سالسیلیک، اسید سیتریک، اسید های میوه یا الفاهیدروکسی اسید AHA یا تری کلرو استیک اسید ( TCA)، لایه برداری یا همان پیلینگ است. در این روش اسید های لایه بردار با درصد  های متفاوت روی پوست صورت استعمال شده و عمل لایه برداری  به صورت شیمیایی انجام می شود.

لایه برداری با اسید های میوه

بشر از قدیم الایام، برای طرارت بخشیدن و جوان سازی پوست از عصاره میوه ها و گیاهان دارویی استفاده کرده و در حال حاضر نیز، استعمال اسید های میوه مانند سیب، لیمو و اسید حاصل از نیشکر با عنوان الفا هیدروکسی اسید به عنوان لایه بردار و ترمیم کننده و شفاف کننده سطح پوست مرسوم شده است. این فراورده ها با با غلظت هایی تا 70 درصد از سوی پزشک در جلسات مکرر به فواصل 3 تا 4 هفته مورد استفاده قرار گرفته و نتایج مطلوبی دارد. به علت پوست ریزی سطح پوست و ایجاد زخم سطحی مراقبت از نظر الودگی ها و افتاب تا 10 روز پس از پیلینگ ضروری است. استفاده از اسید های میوه با غلظت بالا و استفاده از  تری کلرواستیک اسید، باید حتما توسط متخصص پوست و مو در کلینیک انجام گیرد؛ زیرا مدت ماندگاری اسید روی پوست و نواحی خاصی که دارو باید مالیده شود، یک امر کاملا تخصصی است و توجه نکردن به این مساله می تواند موجب سوختگی پوست و عوارض مربوطه شود.

اسید های میوه غلظت پایین تر را افراد می توانند بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنند و در منزل، شب ها هنگام خواب استفاده نمایند. بهتر است این فراورده ها ( AHA ) در دور چشم و دور دهان استفاده نشود، زیرا موجب تحریک، قرمزی و التهاب این نواحی خواهد شد. لایه برداری با اسید های میوه نوع الفا و بتاهیدروکسی اسید عوارض کمتری داشته و تاثیر ان بر پوست، بیشتر باقی می ماند، اما هر دو نوع به طور مشابهی موجب کاهش ناشی از اکنه می شود. لایه برداری شیمیایی کاربرد های فراوانی دارد که مهمترین ان ها بهبود چین و چروک های ظریف از طریق تحریک کلاژن سازی، شاداب تر و روشن تر شدن پوست، بهبود جوش های سر سیاه و سر سفید، بهبود لک های مختلف پوست و همچنین افزایش تاثیر داروهای موضعی مصرف شده توسط بیمار است. نکته ای که باید به ان توجه کرد این است که لایه برداری پوست چه مکانیکی و چه شیمیایی باعث تحریک پذیر تر شدن ان نسبت به نور افتاب می شود و لذا مصرف کرم های ضد افتاب و پرهیز از قرار گرفتن به طور مستقیم در برابر نور افتاب توصیه می شود. در غیر این صورت، بیمار ممکن است حتی نتیجه معکوس بگیرد، مثلا خانومی برای بهبود لک بارداری مسلما پیلینگ شیمیایی انجام داده، به دلیل مراقبت نکردن از نور افتاب ممکن است دچار بزرگ تر شدن لک نیز بشود. بسیاری از شرکت های تهیه کننده مواد ارایشی و بهداشتی از تجربیات گذشته که مربوط به بیش از 3000 سال پیش بوده برای ساخت لایه بردار استفاده می کنند.

برچسب‌ها:

arash

دیدگاه‌ها

فروشگاه اینترنتی موزیلا بیوتی، مرکز خرید اینترنتی انواع لوازم آرایشی و بهداشتی است. محصولات این وب سایت در دسته های شامپو، روغن برنزه، ماسک مو، مرطوب کننده، لوسیون بدن، فیس واش و انواع ضد آفتاب قابل ارائه است. این وب سایت مرجع تخصصی معرفی و فروش اینترنتی محصولات آرایشی و بهداشت یبرند موزیلا در سراسر ایران است.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت مهر اندیشان دالاهو می باشد.
Copyright © 2020 MozilaBeauty